
Téma, o ktorej sa v spoločnosti hovorí čoraz viac, ale možno ste ju ešte nepustili do svojho salónu. Psychické zdravie – prečo z neho urobiť prioritu (alebo ho aspoň neodsúvať na vedľajšiu koľaj) a ako vám správne nastavené pravidlá môžu pomôcť predísť vyhoreniu? Prezrite si naše tipy – môžu vám pomôcť cítiť sa spokojnejšie a získať viac energie do práce.
Prečo je mentálne zdravie dôležité
Podľa rozsiahlej vedeckej štúdie trpí každý piaty Čech syndrómom vyhorenia. A každý tretí sa cíti byť ohrozený. To nie sú práve optimistické čísla. Na vine je najčastejšie stres. A s ním sa stretáva (opäť podľa čísel) väčšina Čechov. U šiestich ľudí z desiatich ide o stres dosahujúci takú mieru, že má vplyv na bežný život. Je to ale niečo, s čím sa musíme zmieriť ako s fenoménom dnešnej doby? Asi nie. Je však potrebné venovať duševnému zdraviu oveľa väčšiu pozornosť.

Každodenné výzvy
Že je stres súčasťou kaderníckych a kozmetických odborov, nie je nič prekvapujúce. Každý pracovný deň musíte čeliť celému množstvu neľahkých výziev:
- dlhé hodiny na nohách
- počúvanie sťažností klientov v úlohe „terapeuta”
- snaha uspokojiť náročných klientov s niekedy nereálnymi očakávaniami
- nepravidelná strava
- obavy z nestabilných príjmov
- negatívna spätná väzba zákazníkov
- obavy z konkurencie
A našlo by sa toho viac.
Pošlite stres preč
Hranica medzi obyčajnou únavou a vážnym problémom môže byť prekvapivo tenká.Preto je kľúčové nenechať veci zájsť príliš ďaleko a naučiť sa so stresom bojovať. Tu je pár tipov, ktoré vám s tým pomôžu.
1) Nastavte si hranice
Dôležitým klientom odpovedáte na správy pokojne aj o polnoci, na dovolenke, dokonca aj cez víkendy bežne prijímate pracovné hovory. A keď nie ste v salóne, máte neustálu tendenciu kontrolovať, či zvyšok tímu robí svoju prácu dobre. Ale je to naozaj potrebné? Naučte sa svoj pracovný a osobný život lepšie oddeľovať a nastavte si pracovný čas, ktorý budete dodržiavať. Niektoré úlohy skúste delegovať – stačí len viac dôverovať svojim kolegom.
2) Vy ste priorita
Celé dni sa staráte o ostatných a na osobu, bez ktorej by to nešlo, často zabúdate: na seba. Vieme, ľahko sa to hovorí, horšie robí, ale je to snáď ten najdôležitejší bod zo všetkých: nájsť si čas na svoje koníčky, odpočinok a starostlivosť o seba samého.
3) Techniky na zvládanie stresu
Máte dni, keď je toho na vás jednoducho priveľa? Aj napriek nabitému kalendáru sa na chvíľu posaďte a sústreďte sa na svoj dych. Pokúste sa všetky ostatné myšlienky nechať zmiznúť (alebo to aspoň trénujte) a niekoľkokrát sa nadýchnite a zase vydýchnite. Pri každom nádychu a výdychu napočítajte do piatich. Všímajte si, ako napätie odpláva, svaly sa uvoľňujú a predstavte si, že nakoniec je stres úplne mimo vášho tela.

4) Prestávky pomáhajú
Možno ste zvyknutí byť celý deň v jednom kole. Ale pravidelné pauzy na jedlo, krátke natiahnutie sa alebo pár minút na čerstvom vzduchu sú dôležité a dokonca prínosné. Podporujú totiž kreativitu, sústredenie, výkonnosť a sú skvelým nástrojom, ako znížiť úroveň stresu.
5) Vyhľadajte podporu
Pokiaľ vediete salón, často môžete mať pocit, že ste na všetko sami. Od svojho okolia sa izolujete a cítite úzkosť z nekonečného kolotoča bežnej práce, administratívy, upratovania, faktúr... Ale podobné záležitosti riešia aj ostatní. Spojte sa s ďalšími podnikateľmi zo svojho, ale pokojne aj odlišného odboru, a buďte si oporou. A nemajte obavu vyhľadať aj pomoc odbornú.
6) Poznajte varovné signály
Sú symptómy, ktoré si vyžadujú neodkladnú pomoc odborníka. A všímajte si ich aj u svojich kolegov. Medzi ne patria napríklad:
- podráždenosť, agresivita a neschopnosť ovládať svoje emócie
- zmeny v spánkovom režime
- náchylnosť na pitie alkoholu
- fyzické problémy, ako bolesti hlavy či únava
- výrazne znížená produktivita
To všetko môže naznačovať hlbšie problémy.
Aj keď sa môže zdať zložité tieto body dodržiavať, skúste to. Napríklad po malých krôčikoch. Pretože na vašom duševnom zdraví záleží.
Prečítajte si tiež: