Nachádzate sa tu

Kompletný sprievodca starostlivosťou o vlasy: od umývania po vysúšanie

Už sme si vlasy umývali tisíckrát. Ale to neznamená, že všetko robíme do bodky správne. Viete napríklad, v akej časti rutiny je ten správny čas na masku na vlasy, prečo vždy (ale naozaj vždy) použiť kondicionér a akú chybu robí väčšina z nás už počas šampónovania? Tak si s nami poďte jednotlivé kroky prejsť!

Spoznajte svoje vlasy

Najprv si potrebujeme v kúpeľni vytvoriť malú zbierku tých správnych produktov. Tie by mali zodpovedať typu, stavu a potrebám vlasov. Je možné, že riešite viac problémov naraz, napríklad jemné a k tomu poškodené vlasy. Starostlivosť ale skúste vyberať tak, že sa budete sústrediť na hlavný problém. V ideálnom prípade si nechajte poradiť od kaderníka v salóne, ktorý vám vhodné produkty odporučí a rovno poradí s ich používaním.

Starostlivosť o vlasy v 5 krokoch

Či už ale máte vlasy slabé, jemné, mastiace sa, alebo farbené, postup pri starostlivosti je rovnaký. Tu je kompletný návod.

1. Pokožka hlavy je tu tiež

Pokiaľ väčšina z nás na niečo počas vlasovej rutiny zabúda, je to pokožka hlavy. Ale pretože práve z nej majú rásť zdravé a silné vlasy, pozornosť si zaslúži. Zvlášť, pokiaľ v súvislosti s ňou riešite aj lupiny, šupinky, alebo dokonca svrbenie. Zhruba raz za týždeň pokožke doprajte peeling, ktorý šetrne odstráni usadené zvyšky produktov, kožný maz aj odumreté kožné bunky. Nielenže budete mať neuveriteľne príjemný a vzdušný pocit z vlasov, ale účinné látky z ošetrujúcich produktov, ktoré prídu na rad neskôr, sa tak budú môcť oveľa lepšie dostať na tie správne miesta.

Peeling na pokožku hlavy ALCINA na exfoliáciu používa jemne mletú lávovú horninu a masáž počas aplikácie je tak maximálne príjemným zážitkom. Pokiaľ potrebujete predovšetkým zmierniť podráždenie, siahnite po Balzame na pokožku hlavy určený špeciálne pre problematickú vlasovú pokožku.

2. Správne umývanie

Zdá sa to ako úplne jednoduchá vec, ale aj pri šampónovaní sa chybuje. Dosť možno totiž šampón nanášate stále len na jednu a tú rovnakú časť hlavy a roztieraním sa ho snažíte dostať na zvyšné miesta. To ale znamená, že toto miesto je zbytočne vysušené, a na niektoré sa zase prípravok takmer nedostane. Radšej šampón v menších dávkach naneste na rôzne časti hlavy a tie potom masírovaním spojte dohromady.

Skôr než na vlasy samotné sa aj pri čistení zamerajte na vlasovú pokožku. Dĺžky sa dostatočne umyjú pri oplachovaní produktu. A aj pri vymývaní pozor: Podľa odborníkov by vyplachovanie šampónu z vlasov malo trvať zhruba päťkrát dlhšie ako namáčanie pred umývaním!

3. Čas na kondicionér

Použitie kondicionéra alebo balzamu je naozaj neodmysliteľným krokom bežnej rutiny, ktorý by mal nasledovať po každom umývaní vlasov. Šampón totiž vlas otvára a úlohou kondicionérov je dodať vlasu potrebnú výživu a starostlivosť a zase ho uzavrieť, čo sa odrazí v lepšej rozčesateľnosti a tiež výraznejšom lesku vlasov. Tento typ prípravkov sa môže nanášať rôznymi spôsobmi, takže sa vždy držte informácií na prebale produktu. Všeobecne ale platí, že sa kondicionér alebo balzam aplikuje predovšetkým do dĺžok umytých vlasov, z ktorých opatrne vytlačíme prebytočnú vodu. Tam ho nechajte pár minút pôsobiť a opláchnite.

Tip: Pokiaľ pridávate do svojej starostlivosti masku na vlasy, je dôležité správne načasovanie. Niektoré môžu fungovať namiesto kondicionéra, pretože vlas tiež uzatvárajú, iné sa hodia naniesť ešte pred kondicionérom, aby mohli ošetrujúce látky optimálne preniknúť do vlasu.

4. Rozčesávanie? Postupujte pomaly

Lámavé vlasy si nepřeje nikdo z nás, takže při dalším kroku, rozčesávání, postupujte maximálně šetrně. Sáhněte po hřebenu s širokými zuby a začněte s rozplétáním vlasů od konečků. Postupně posouvejte hřeben výš a výš, dokud je nerozčešete po celé jejich délce. I když by vám měl kondicionér nebo balzám celý proces usnadnit, pomoci si můžete i dalšími pečujícími produkty (vyzkoušejte třeba ALCINA Hydratační sprej nebo Dvoufázový sprej pro dlouhé vlasy).

Lámavé vlasy si nepraje nikto z nás, takže pri ďalšom kroku, rozčesávaní, postupujte maximálne šetrne. Siahnite po hrebeni so širokými zubami a začnite s rozpletaním vlasov od končekov. Postupne posúvajte hrebeň vyššie a vyššie, kým ich nerozčešete po celej ich dĺžke. Aj keď by vám mal kondicionér alebo balzam celý proces uľahčiť, pomôcť si môžete aj ďalšími ošetrujúcimi produktmi (vyskúšajte napríklad ALCINA Hydratačný sprej alebo Dvojfázový sprej pre dlhé vlasy). 

5. Fén nie je nepriateľ

Pokiaľ sa vysúšaniu vlasov fénom vyhýbate v domnienke, že tým robíte pre svoje vlasy to najlepšie, sklameme vás. Skôr tak môžete spôsobiť problémy s vlasovou pokožkou, na ktorej desiatky minút ležia mokré vlasy a vytvárajú vlhké prostredie, ktoré sa páči baktériám. Fén preto nevynechávajte, ale nezabúdajte na ochranu vlasov pred vysokými teplotami. Skúste vysúšať svoje lokne na nižší stupeň, predovšetkým však vždy použite ochranný sprej pred teplom (napr. Hyaluron 2.0 sprej), nech nepríde celá vaša predchádzajúca starostlivosť navnivoč.

A potom už je len na vás, či necháte vlasy prirodzene žiariť, alebo v nich vytvoríte očarujúci účes!