Nachádzate sa tu

Technika balayage: Vlasy ako pobozkané slnkom

Medzi najžiadanejšie salónne ošetrenie vlasov patrí balayage už mnoho rokov. Dokázala tak, že nie je len krátkodobým trendom, ktorý pominie. Neustále prichádza v nových a nových variáciách a my všetci sme si tento vzhľad, ktorý pripomína vlasy po návrate z dovolenky pri mori, obľúbili. Čo vlastne balayage je, komu pristane a ako sa o vlasy zosvetlené touto technikou starať?

Čo je balayage?

Označenie vychádza z francúzskeho slova „balayer“, teda „zametať“. A je to celkom príhodné, pretože pri tejto technike nanáša kaderník do vlasov farbu za pomoci štetca podobne, ako keď maliar pracuje na svojich obrazoch. Niekedy sú pramene tenšie, niekedy silnejšie, niektoré zostávajú úplne bez farby. Výsledkom sú tak jemné nuansy a odlesky, ktoré vďaka nepravidelnému rozloženiu pôsobia veľmi prirodzene.

Ďalšou špecialitou tejto techniky je, že sa vlasy nefarbia od korienkov. Tie zostávajú v prirodzenom odtieni, na ktorý nadväzujú plynulé a harmonické prechody. A je pritom jedno, akú majú vlasy farbu. Nikdy nevzniká ostrý kontrast a rozdiel medzi farbenými a neošetrenými prameňmi nie je celkom viditeľný.

Komu balayage pristane?

Ak netúžite po výraznej zmene, je balayage presne pre vás. Pristane špeciálne vlasom dlhým aspoň po ramená, ale oživiť môže pokojne aj mikádo. Rovnako ako na dĺžke nezáleží ani na farbe vlasov. Balayage funguje na ryšavých, hnedých, čiernych aj blond vlasoch. Práve blond tóny predstavujú skvelý podklad, pretože najlepšie dokresľujú slnkom pobozkaný efekt.

Odtieň vo vlasoch je potom možné upraviť tak, aby čo najviac zvýraznil a podčiarkol vašu farbu očí alebo tón pokožky. Napríklad zlatý odtieň pleti krásne doladí blond odlesky v blízkosti tváre.

Aj balayage vyžaduje starostlivosť

Nie je ale úplne pravda, že je balayage pre každého. Ako môžete vidieť na fotkách zo sociálnych sietí, najlepšie táto technika vynikne na vlnitých vlasoch. Na to ale väčšina z nás potrebuje natáčky, žehličky a kulmy. Pokiaľ teda častým úpravám vlasov práve nefandíte, je dobré to zvážiť.

A aj keď sa vlneniu nevyhýbate, treba myslieť na to, že má svoje pravidlá. Aby ste zamedzili lámavosti vlasov, nezabudnite vždy pred tepelnou úpravou na vlasy aplikovať Ochranný sprej pred teplom. Následne do vlasov naneste Curls Concept, ktorý zaistí dlhšiu výdrž vĺn, posilní ich a podporí optimálny tvar a pružnosť. Pre väčší objem pridajte #Objemový styling-púder. Naneste ho priamo ku korienkom a prstami rozprestrite do dĺžok.

Aká je cena balayage?

Cena balayage sa pohybuje rádovo v tisícoch. Táto technika sa totiž od bežných melírov líši. Je náročnejšia, vyžaduje citlivosť a jemnú prácu. A to sa premieta aj do ceny. Tá sa potom mení aj v závislosti na dĺžke a hustote vlasov a zvolenom odtieni. Zároveň si na návštevu kaderníka vyhraďte dostatok času, celý proces môže trvať aj niekoľko hodín. Na druhú stranu ale nesmieme zabúdať na veľkú výhodu balayage – výsledný efekt vydrží vo vlasoch dlhú dobu a stále dobre vyzerá aj vo chvíli, keď vlasy odrastajú.

Tip: Pre zistenie konkrétnej čiastky sa obráťte na profesionálny kadernícky salón vo svojom okolí.

Balayage a aktuálne trendy

Popri francúzskej balayage, ktorá odkazuje k pôvodným parížskym koreňom, sa môžete stretnúť aj s ďalšími variáciami na túto techniku.

Tiger’s Eye Hair

Tigrie oko je minerálny kameň, od ktorého si táto technika prevzala hnedé a zlaté farebné nuansy. Využíva veľmi tenké melíry a dodáva nimi účesu teplo a pohyb.

Á la želví krunýř

Ďalším z trendov sú vlasy napodobňujúce svojimi odtieňmi korytnačinu, kedy sa striedajú tmavé a svetlé tóny. Výsledkom je väčší kontrast, ktorý dodáva kombinácia odtieňov podobných karamelu, jantáru a čokoláde, čo vytvára elegantný a harmonický efekt.

Rose gold

Najmä na Instagrame môžete naraziť aj na variácie na balayage v neobvyklých odtieňoch, ako je napríklad rose gold, teda ružovo-zlatý odtieň. Pokiaľ túžite po trochu výraznejšom vzhľade, toto je možná cesta.

Premeny s balayage tvorila kaderníčka a školiteľka ALCINA Academy Olga Široká.

Ako sa starať o vlasy po balayage

Pokiaľ má balayage vytvárať prirodzený a elegantný dojem, potrebujú vlasy lesk. A nezaobídete sa tak bez produktov starostlivosti o farbené vlasy.

  • Pokiaľ chcete vo vlasoch uchovať studené blond tóny, použite Color šampón strieborný, ktorý redukuje žlté odlesky. Výrazne zosvetlené vlasy budú potrebovať ešte niečo naviac. Hodiť sa tak bude Pastell balzam Ice-Blond, ktorý navracia vlhkosť, uľahčuje rozčesávanie a oživuje farbu vlasov.
  • Zlaté a medové odlesky ochránia pred vyblednutím ALCINA Color šampón zlatý.
  • Ak máte hnedú alebo červenú balayage, Color šampóny v zodpovedajúcom odtieni vám pomôžu zachovať farbu aj sviežosť. Dodatočnú ochranu ponúknu kondicionéry Color Conditioning Shots.

Pre balayage jedine ku kaderníkovi

Efekt balayage si užijete iba vo chvíli, keď vzíde z rúk profesionála. Požadované výsledky a prirodzené prechody totiž dokážu dosiahnuť iba tí, ktorí ovládajú techniku farbenia voľnou rukou. Balayage preto nikdy neskúšajte doma.