
Starostlivosť o kožnú bariéru patrí medzi top beauty trendy – a celkom oprávnene. Vplyvy okolitého prostredia, pribúdajúci vek, stres alebo nie práve šetrné kozmetické produkty ju totiž môžu poškodiť a spôsobiť tak množstvo ďalších problémov. Ako na tom vaša kožná bariéra je a ako ju udržať v čo najlepšej kondícii?
Prečo je kožná bariéra pre zdravie pokožky kľúčová?
Kožná bariéra, známa aj ako hydrolipidová vrstva, je najvrchnejšia časť pokožky. Predstaviť si ju môžete ako brnenie, ktoré na jednej strane chráni ďalšie vrstvy kože pred škodlivými vplyvmi z okolitého prostredia a na tej druhej v pleti pomáha zadržiavať vodu a lipidy. Tiež podporuje regeneráciu a reguluje maz a pH pokožky pre jej prirodzenú rovnováhu. A to všetko dáva tušiť, čo znamená jej poškodenie – vysúšanie, podráždenie, začervenanie aj predčasné starnutie.
Najčastejší vinníci poškodenia
Často si ani neuvedomujeme, s čím všetkým sa naša kožná bariéra stretáva. A že naše „brnenie“ už možno nie je lesklé a nedotknuté, ale schytalo pár viditeľných zásahov. Na vine môže byť rad faktorov alebo ich kombinácia. K poškodeniu kožnej bariéry najčastejšie prispieva:
- UV žiarenie
- nadmerná exfoliácia
- nešetrné a agresívne kozmetické prípravky
- príliš suché alebo vlhké prostredie
- znečistené ovzdušie
- stres
Ako spoznať oslabenú kožnú bariéru? Pokiaľ je zrazu pokožka veľmi suchá až šupinatá, viac ako predtým sa objavuje akné alebo je citlivejšia a na najmenšiu zmenu reaguje svrbením či začervenaním, pravdepodobne je na čase začať venovať kožnej bariére väčšiu pozornosť.
Čas na nápravu!
Dobrá správa: narušenú kožnú bariéru môžete obnoviť a škody napraviť. Tu sú kroky, ktoré jej pomôžu vrátiť rovnováhu:
1. Čistite pleť šetrne
Agresívne čistiace prípravky pokožku zbavujú užitočných olejov. Nahraďte ich preto vo svojej rutine šetrnými produktmi vhodnými pre váš typ pleti (napr. Čistiace mlieko alebo Čistiaci gél), ktoré sa budú o pokožku starať a hydratovať ju už počas tohto kroku. Pri oplachovaní vždy používajte iba vlažnú vodu. Horúca voda totiž prispieva k ďalšiemu poškodeniu.
2. Exfoliácia s mierou
Príliš častá a agresívna exfoliácia patrí medzi časté príčiny narušenia bariéry. To ale neznamená, že by ste peelingy používať vôbec nemali! Len namiesto tých mechanických so zrniečkami a rozomletými škrupinami zvoľte jemnejší variant enzymatického peelingu (napr. Soft Peeling). Použitie raz za týždeň či štrnásť dní bude akurát.
3. Stavte na tie správne látky
Samozrejme pokračujte v bežnej starostlivosti a dodávajte pleti hydratáciu a výživu.. Pokiaľ budete vyberať nové produkty, ako sú séra a pleťové krémy, siahnite po tých s ceramidmi, kyselinou hyalurónovou, glycerínom, panthenolom alebo niacínamidom. Práve tieto látky bude kožná bariéra zbožňovať.
4. Pozor na slnko
Vašou ďalšou úlohou pri náprave kožnej bariéry je ponúknuť pokožke maximálnu ochranu, čo znamená aj poctivé každodenné používanie UV filtrov (vyskúšajte napríklad Ochranný denný krém SPF 30).
5. Starostlivosť zvnútra aj zvonku
Na stave pokožky sa odráža aj náš životný štýl. Snažte sa preto, aby bol čo najzdravší – dostatok pohybu a spánku, snaha minimalizovať stres a vyvážená strava sú základ.

Pripravte sa na to, že zázraky cez noc sa v tomto prípade nedejú a obnova kožnej bariéry môže trvať aj niekoľko mesiacov. Pretože ale spomínané kroky fungujú zároveň ako prevencia pred ďalším poškodením, stojí investovaný čas rozhodne za to.
Prečítajte si tiež: